תכנון פיננסי

לכל אדם מומלץ לבצע תכנון פיננסי של הרכוש והכספים שלו. במהלך החיים יש לנו הוצאות רבות והכנסות קבועות ובלתי צפויות, וכדי שנוכל לעבור את החיים בלי לחץ מסיבות כלכלי ועם רווחה מסוימת בתחום הזה, כדאי לנו לבצע כל הזמן תכנון פיננסי מפורט ומאוזן, כדי שנוכל ליהנות מהחיים וממה שיש להם להציע מצד אחד, וכדי שנוכל להיות שקטים מבחינה כלכלית מהצד השני.

איך מתחילים לבצע תכנון פיננסי? ראשית יש לחשוב מהי הנקודה שממנה אתם מתחילים, ולאן אתם רוצים להגיע. איזה רכוש כבר הספקתם לקנות (לדוגמה רכב פרטי) ואיזה עוד עומד לפניכם (למשל רכישת בית או דירה), מהם הדברים שהייתם רוצים להשיג, כמובן בתחום ההגיוני והריאליסטי, ומה אתם יודעים שגם אם מאוד תרצו סביר להניח שלא תוכלו להשיג.

לאחר שתבינו את הדברים האלו, ניתן לנסות ולבצע תכנון פיננסי מדוקדק, כדי שבתקווה אכן תגיעו לכל אותם יעדים במהלך השנים. יש לזכור שתכנון פיננסי טוב אינו כולל רק את החודש הזה והבא, ואת שמירת חשבון הבנק במצב של יתרה או מצב מאוזן. תכנון פיננסי טוב לוקח בחשבון גם השקעות שונות, חובות עבר, אשראי והוצאות בלתי צפויות, או כאלו שאתם עתידים להוציא במהלך השנים. כמו כן, תמיד כדאי לקחת בחשבון בזמן ביצוע תכנון פיננסי גם ימים סגריריים יותר, כמו תקופת הפרישה או תקופות לא מתוכננות שבהן אולי לא תהיה הכנסה.

הבסיס של תכנון פיננסי הוא הגדלת הוצאות והקטנת הכנסות. הדבר נשמע פשוט, אך למעשה הוא מורכב ולא פשוט כלל וכלל. לרוב שכירים אינם יכולים להגדיל את הכנסתם על פי רצונם ובכל מועד שירצו. יחד עם זאת, ניתן לבקש העלאה, להחליף את רכב הליסינג שההוצאות עליו הולכות וגדלות ברכב פרטי פשוט וזול יותר, לעבוד שעות נוספות או לעבוד במשרה חלקית נוספות ועוד אפשרויות שניתן לבצע אם חושבים עליהם לעומק.

ניתן כמובן גם להקטין את ההוצאות, וזהו תחום עצום שכולל בתוכו סעיפים רבים ושונים, שאת חלקם ניתן להקטין בקלות על ידי פעולות פשוטות יחסית. ראשית יש לכתוב את כל ההוצאות במדויק, לראות מה הן ההוצאות הגדולות- דיור, מזון, חינוך, תחבורה והוצאות אחרות. גם על הוצאות שלכאורה נראות קבועות ניתן לעתים ליישם טיפים מסוימים לחסכון. לדוגמה ייתכן שכדאי לכם יותר להישאר בדירה שכורה ולא לרכוש דירה עם משכנתה גבוהה, ולחכות עד שיהיה לכם סכום כסף גדול יותר ואז תצטרכו לקחת משכנתה נמוכה יותר עם ריבית נמוכה וכך הלאה.

כשמבצעים תכנון פיננסי, יש לחשוב על הדברים שחשובים לכם באמת, ולנסות לחשוב כיצד תוכלו להשיג אותם. ניתן לבצע תכנון פיננסי באמצעות תוכנות וכלים שונים, שמאפשר תכנון פיננסי בצורה פשוטה ומסודרת. בתוכנות האלו ניתן למלא את כל סעיפי ההוצאות וההכנסות ולקבל מידע על שוקי הון ומטבע חוץ, פיקדונות, חסכונות ועוד. התוכנות האלו יעילות מאוד, כיוון שהן מציגות את הפעילות הפיננסית שלכם בצורה של גרפים וטבלאות מסודרות, וכך ניתן לראות בצורה מסודרת את הפעילות הפיננסית שלכם ולבצע תכנון פיננסי קל ויעיל.