איך לצאת מהמינוס ?

כיום המצב הכלכלי אינו פשוט ומשפחות רבות מוצאות את עצמן כשחשבון הבנק שלהן עמוק במינוס גבוה. המצב הזה אינו אידיאלי כמובן, ויש לנסות להימנע ממנו ככל האפשר. ואם בכל זאת הגעתם למצב שבו אתם נמצאים במינוס, כדאי שתעשו הכול כדאי להיפטר ממנו ולהגיע למאזן מאוזן בחשבון, או אף כזה של יתרה. משפחות רבות שואלות איך לצאת מהמינוס?

חשוב להבין שלמרות שהייתם רוצים להיפטר מהמינוס בבת אחת, ברוב המקרים היציאה מהמינוס מלווה בתהליך ואינה מתרחשת תוך יום. בסופו של התהליך, ההוצאות המשפחתיות אמורות להיות זהות או פחותות מההכנסות, כך שאפילו תוכלו להגיע למצב של חיסכון, ובעיקר תימנעו ממצב לא נעים של מינוס בבנק שצובר ריבית.

אז איך לצאת מהמינוס? יש להכין תקציב שנתי מחושב, שבו יש להכניס את כל נתוני ההכנסות- המשכורות, קצבות הילדים והכנסות נוספות שיש לכם, כמו גם את ההכנסות הקבועות- שאתם יודעים מראש את גובהן- המשכנתה, הארנונה, תשלומים עבור אינטרנט וכבלים, שכר הלימוד לילדים וכן האלה. נוסף על אלו, יש לנסות לחשב את ההוצאות המשתנות של המשפחה- הערכה של ההוצאה עבור מזון, בגדים, ממוצע חשבון הסלולארי שלכם, חוגים שונים לילדים וכדומה.

לאחר שחישבתם את ההוצאות כולן- וניסיתם לחשוב על כל ההוצאות השנתיות שיש לכם- כולל מתנות לימי הולדת לבני משפחה וחברים, מתנות בחגים, יציאות לכבוד אירועים שונים, בייביסיטר מדי פעם, גלידה בקיץ וכרטיסיה לבריכה- ממש כל ההוצאות שאתם יכולים לחשוב עליהן, תוכלו לחסר מההכנסות השנתיות את ההוצאות, ולראות את המינוס השנתי שלכם.

איך לצאת מהמינוס? עברו שוב על הרשימה שבידכם, וחשבו מה אתם יכולים לשנות. ישנם סעיפים שתוכלו לשנות בקלות, סעיפים שתוכלו לשנות אך הדבר יהיה קשה וידרוש מאמצים רבים, וסעיפים שלא ניתנים לשינוי. התחילו בניסיון לשנות את הדברים האלו. בדקו את כל התשלומים הקבועים שאתם משלמים לחברות השונות, ונסו לקבל הנחה. התקשרו לחברה הסלולארית שלכם ולחברות מתחרות ובצעו סקר שוק, ייתכן שתוכלו למצוא עסקה טובה יותר מזו שיש לכם כרגע. זוהי דרך אחת שתעזור לכם לענות על השאלה איך לצאת מהמינוס.

התחילו בסעיפים השונים, ובדקו מה בתוך ההוצאות ניתן לשינוי. את קניות הסופר ניתן להעביר לסופר זול יותר, או לפצל לכמה סופרים שונים, בהתאם למחירים של המוצרים השונים. אולי כדאי לקנות ירקות אצל ירקן ולא בסופר, ואת החיתולים בפארמים השונים על פי מבצעים מדי פעם וכן האלה. בדקו מהן המותרות שאתם קונים באופן שגרתי- לדוגמה משקאות קלים. ההוצאה עליהם יכולה להיראות קטנה אך בחישוב שנתי ניתן להגיע למאות ואפילו לאלפי שקלים שתחסכו. מותגים מחו"ל שאתם קונים ניתן להחליף במותגים מישראל, שהם זולים יותר פעמים רבות.

נקודה נוספת שכדאי לשקול אם אתם שואלים את עצמכם איך לצאת מהמינוס, היא להתחיל לסדר את הבית ולמצוא פריטים שאינם בשימוש, ולמכור אותם. מכשירי חשמל שונים, רהיטים ופריטים נוספים, ניתנים למכירה דרך אתרי אינטרנט שונים. חבל שהחפצים האלו יצברו אבק אצלכם בבית, כשהם יכולים לעזור לכם לצאת מהמינוס. כמו כן, אם יש לכם תכנית חיסכון, מומלץ במרבית המקרים להשתמש בה כדי לצאת מהמינוס. הריבית שאתם מקבלים על הכסף בתכנית החיסכון נמוכה מזו שאתם משלמים על המינוס, כך שזהו דבר כדאי ומשתלם.