תוכנית חיסכון

אנשים רבים רוצים לחסוך כספים לאורך זמן, וכך להגיע למצב שבו יש להם חסכון כלשהו, שבו יוכלו להשתמש בשלב מאוחר יותר של חייהם, למימון אירוע מיוחד כמו חתונה או טיול, בתור חיסכון לילדיהם או חיסכון לתקופה הגמלאות והפנסיה. תכנית חיסכון היא דרך בטוחה ורגועה שבה ניתן לחסוך כסף לאורך זמן, לצבור ריבית ולשמור על חיסכון יציב ובטוח.

מהי תכנית חיסכון? תכנית חיסכון היא תכנית שבה חוסכים כסף דרך אחד מהבנקים השונים. את התכנית ניתן לפתוח ומיד להפקיד בה סכום גדול חד פעמי של כסף, או תכנית שבה כל חודש בחודשו מכניסים אל התכנית סכום מסוים של כסף וכך התכנית הולכת וגדלה. לסכומים האלו כמובן נוספת הריבית שנצברת עם הזמן ומגדילה את גובה החיסכון.

תכנית חיסכון מתאימה למי שלא מעוניין לנסות להשקיע באפיקי השקעה שונים שבהם יש סיכון- כמו השקעה בבורסה, בשוק מטבע החוק וכן האלה. אפיקי השקעה כאלו הם אפיקים שניתן להגיע בהם לרווחים גבוהים, אך יש בהם גם סיכון ויכול להיווצר מצב שבו מפסידים את כל הכסף. מי שחשוב לו באמת לשמור על החיסכון שלו כיוון שהוא יודע שיצטרך אותו בשלב מסוים של חייו, יכול בהחלט לבחור באפיק הבטוח מכולם- תכנית חיסכון.

כאשר מתחילים לחסוך בעזרת תכנית חיסכון, כדאי לבדוק כמה נושאים לפני תחילת החיסכון. ראשית יש לבחון את גובה הריבית המוצעת בבנק- כיוון שזהו הגורם שיוביל לעליית גודל החיסכון. ככל שהריבית גבוהה יותר כך הכסף שתקבלו מהבנק רב יותר. כמו כן, יש לבדוק את תקופת החיסכון- לכל תכנית יש זמן קבוע שלאחריו תוקף התכנית פג. ככל שתקופת החיסכון תהיה ארוכה יותר כך הריבית תגדל והרווח יגדל בהתאם. נקודה נוספת שיש לתת עליה את הדעת היא הימצאותן של נקודות יציאה- אלו הן נקודות שבהן ניתן להפסיק את פעילותה של תכנית החיסכון ולהוציא את הכספים.

נושא נקודת היציאה הוא נושא חשוב, כיוון שאם פתאום תצטרכו את הכסף ולא תהיה לכם נקודת יציאה בשנה הקרובה, לדוגמה, תאלצו לשלם קנס מסוים מתוך הכספים שנצברו כדי לקבלם. יש תכנית שבהם ניתן להוציא כספים כל חצי שנה, יש שמאפשרות הוצאה של הכספים בפעם הראשונה רק לאחר שנה או שנתיים מיום פתיחת התכנית, וכך הלאה.

לפני שאתם בוחרים בתכנית החיסכון בדיוק אילו תנאים אתם מקבלים, וקראו את כל האותיות הקטנות. חבל להיתקע עם תכנית לא משתלמת עם נקודת יציאה רחוקה. חיסכון באמצעות תכנית חיסכון יכול להיות נוח ומשתלם מאוד לאורך זמן. אנשים רבים בוחרים לפתוח תכנית חיסכון לדברים מוגדרים וספציפיים- כך למשל צעירים חוסכים לטיול שאחרי הצבא- ומתחילים לחסוך עוד בתקופת השירות הצבאי, הורים חוסכים לאירועים שונים בחיי ילדיהם- חתונה ולימודים אקדמאיים, לדוגמה, זוגות צעירים חוסכים לקראת משכנתה עתידית והוצאות על הילד הראשון, וכדומה. על ידי חיסכון בתכנית  חיסכון ניתן להבטיח סכום כסף שיוקדש למטרה ספציפית ולא ילך לאיבוד איפשהו בדרך, ולכן זוהי דרך חיסכון שפופולארית ונפוצה כבר שנים רבות.