פנסיה

פנסיה, היא קצבה מסוימת שמשולמת לנו לאחר שאנחנו מפסיקים לעבוד ויוצאים לגמלאות. בישראל נקבע שגיל היציאה לגמלאות הוא 67 לגברים ו-64 לנשים. כל מעביד מחויב להפריש בכל חודש סכום כסף מסוים עבור הפנסיה של העובדים שלו, והעובד לרוב מוסיף סכום מסוים מעצמו, וכך נבנית הפנסיה עם הזמן. רוב האנשים לא מתעסקים בכלל בפנסיה שלהם, לא יודעים היכן היא מושקעת ומה בדיוק הם יקבלו, אך כדאי לברר ולדעת בדיוק באיזה תכנית פנסיה אתם, ומה אתם עומדים לקבל בשנות הפרישה שלכם.

חשוב להבין, שלאחר סיום תקופת העבודה, לא מקבלים משכורת חודשית והטבות חודשיות שונות שמקבלים שכירים. ולמרות זאת, רובנו רוצים לשמור על איכות חיים ועל רמת החיים שאליה התרגלנו. כיצד נמשיך לחיות באותה רמת חיים ללא משכורת חודשית? לשם כך בין השאר מגיעה הפנסיה. הפנסיה היא שזו שתאפשר לנו קבלה של קצבה חודשית שתעזור לנו להתקיים בכבוד ולהמשיך בשגרת חיינו כפי שהייתה עד כה.

כמו כן, הפנסיה מגנה עלינו ועל הקרובים אלינו במקרים שונים. לדוגמה, אם עברתם תאונה, חליתם או כל מקרה אחר, ואינכם מסוגלים לעבוד יותר- כלומר איבדתם את כושר העבודה שלכם, תוכלו לקבל קצבה חודשית שלוקחים מקרן הפנסיה. את הקצבה הזאת תקבלו כל זמן שאינכם מסוגלים לעבוד. אם חלילה המצב קבוע ואינו זמני, ולא תוכלו לחזור כלל לעבודה, תקבלו את הקצבה בכל חודש עד שתגיעו לגיל הפרישה, ואז תקבלו מהפנסיה קצבת זקנה חודשית, עד ליום מותכם.

יתרון נוסף לפנסיה הוא שהוא מגן על בני משפחה- כלומר במקרה שבו אדם נפטר, בן או בת הזוג שלו יקבלו קצבת שאירים למשל כל חייהם. אם לנפטר היו ילדים שטרם הגיעו לגיל 18 או לגיל 21 (הדבר תלוי בסוג הפנסיה), הם יקבלו קצבת שאירים מהפנסיה, שתעזור להם לכסות הוצאות שונות כל זמן שהם לא מסוגלים לממן את עצמם בצורה עצמאית.

את הפנסיה מקבלים מקרנות פנסיה שונות, שמשקיעות בתחומים שונים ברמת סיכון כזאת או אחרת. כיום הבחירה בקרן הפנסיה נתונה ביד כל אדם, כך שניתן לעשות סקר שוק והשוואה בין הקרנות השונות שבשוק ולבחור בקרן שתתאים לכם במידה הרבה ביותר. קרנות בעלות רמת סיכון גבוהה עלולות להיתקל בהשקעות לא מוצלחות, ובמקרים מסוימים הדבר יכול לגרום לכך שקצבת הפנסיה שיקבלו עמיתי הקרן תהיה נמוכה יחסית.

ניתן להוסיף סכומי כסף חודשיים נוספים על אלו שמפריש המעביד, ולהגדיל את סכום הפנסיה החודשית שתקבלו בתקופת הגמלאות. כדאי לחשוב על רמת החיים הנוכחית שלכם והאם תרצו להמשיך בה. לדוגמה אם אתם רגילים לנסוע לחופשות בחו"ל, או לאכול במסעדות יוקרה פעמים רבות- אם אלו דברים שתרצו להמשיך גם בעתיד, תצטרכו משאבים למימונם. תכנית פנסיה איכותית יכולה לעזור לכם לממן את אותם בילויים נעימים.

רובנו לא חושבים על הפנסיה עד שמגיעה השעה לקבל אותה, אך זוהי גישה שגויה. הפנסיה היא חשובה מאוד, ויכולה לגרום לשנים רבות של שלווה, נחת וחיים ברמה גבוהה ובכבוד, או לחילופין להיות נמוכה ולהיות חלק מחיים מצומצמים ומחושבים עד השקל האחרון.

למידע נוסף בנושא פנסיה קרא את הדפים הבאים:

פנסיה | חיסכון פנסיוני | קרנות פנסיה | קופות גמל | קרנות השתלמות | ביטוח מנהלים | פנסיה חובה