חיסכון פנסיוני

מהו חיסכון פנסיוני? זהו חיסכון שבו משתמשים בשנות הפרישה- לאחר היציאה לגמלאות. התקופה הזאת היא תקופה שבה אין הכנסה חודשית קבועה ממקום עבודה, ולכן החיסכון הפנסיוני הוא זה שתורם ליציבות כלכלית בתקופה הזאת. מרבית האנשים מעוניינים לא להיות תלויים באנשים אחרים, ולהיות מסוגלים להחזיק את עצמם מבחינה כלכלית, ולכן החיסכון הפנסיוני הוא חשוב ומהותי.

כיום ישנן תכניות חיסכון רבות שנכללות תחת קטגוריית חיסכון פנסיוני- ביטוח מנהלים, קופת גמל, ביטוח חיים, קרן פנסיה ועוד. ניתן להוסיף סעיפים שונים לתכנית החיסכון, כך שתתאים לכם ולסוג הכיסוי שבו אתם מעוניינים. לדוגמה- ניתן להוסיף סעיפי אבדן כושר עבודה- שיכולים להיות מהותיים ביותר במקרה שבו אכן אתם אינכם מסוגלים לעבוד בעבודה הרגילה שלכם, סעיף לביטוח שאירים וכן הלאה. חשוב לדעת, שהמדינה מעוניינת שלתושביה יהיו תכניות חיסכון, ולכן על תכניות חיסכון פנסיוני יש הטבות מס ייחודיות. זאת כיוון שהמדינה רוצה שכמה שפחות אנשים יזדקקו לשירותי הרווחה וקצבאות שונות בתקופת הגמלאות שלהם.

כיום לכל העובדים יש חיסכון פנסיוני כלשהו, אשר מופרש בכל חודש על ידי המעביד שלהם. למרות זאת מומלץ לברר בדיוק על החיסכון הפנסיוני שלכם, על התנאים ולשקול הוספת קרן פנסיה או תכנית פנסיה אחרת בנוסף לזו שיש לכם מטעם המעביד. כמו כן ניתן להגדיל את החיסכון הפנסיוני שהמעביד מפריש, ולהפריש סכום נוסף מהמשכורת כך שמגיעים לסכום גדול יותר שנחסך בכל חודש.

ניתן כמובן גם לרכוש תכניות פנסיה נוספות בכל חברות הביטוח שמציעות מגוון רחב של סוגי ביטוחים והשקעות שמתאימים לטווח ארוך ולכן מתאימים כתכנית חיסכון פנסיונית. חשוב לבדוק בדיוק מה כוללת תכנית הפנסיה שלכם ולהתאימה לאורח חייכם. אם אתם רוצים לשמור על אורח חיים דומה לזה שאתם מנהלים כיום, חשוב שיהיה לכם חיסכון פנסיוני מתאים.

תכנית הפנסיה מגנה עליכם גם במקרים נוספים- לדוגמה במקרה שבו אדם נפטר- קרובי המשפחה שלו יוכלו לקבל קצבת שאירים אם הם עומדים בתנאים. לרוב פנסיית שאירים תשלום לילדים של הנפטר עד שהגיעו לגיל 18 או לגיל 21, כמפורט בפוליסת הביטוח, וגם לבת או בן הזוג של הנפטר או הנפטרת.

אם אתם רוצים לרכוש קרן פנסיה, חשוב לעשות מחקר וסקר שוק קצר ולבדוק אותו, כיוון שהאפשרויות רבות ואתם עלולים להתבלבל. זכרו שקרן פנסיה או תכנית פנסיה אחרת היא תכנית לשנים ארוכות, והיא אמורה לעמוד לשירותים במשך שנים ארוכות וחשובות. חשוב לבחור במקום להשקעה שבו תקבלו שירות טוב ויענו לכם על כל שאלותיכם ויוכלו לייעץ לכם בצורה מקצועית ואמינה.

זכרו שגם לקרן פנסיה יש סיכון, וכדאי לבדוק את רמת הסיכון של הקרן הספציפית שבה אתם מתעניינים לפני שאתם משקיעים בה. אם קרן פנסיה תחשוף את עצמה לסיכונים רבים, ייתכן שבסופו של דבר תקבלו סכומי כסף חודשיים קטנים מאוד. תחום החיסכון הפנסיוני, כמו תחומי השקעות וחיסכון אחרים, הוא תחום שהולך ומתפתח בשנים האחרונות, ולכן לפני החלטות מרחיקות לכת וביצוע פעולות מומלץ מאוד להתייעץ עם סוכן ביטוח או אדם אחר שיכול לייעץ לכם לגבי החיסכון הפנסיוני העתידי שלכם.

למידע נוסף בנושא פנסיה קרא את הדפים הבאים:

פנסיה | חיסכון פנסיוני | קרנות פנסיה | קופות גמל | קרנות השתלמות | ביטוח מנהלים | פנסיה חובה