קרנות פנסיה

קרן פנסיה היא קרן שדרכה חוסכים כסף שאותו תקבלו לאחר שתפרשו מהעבודה ותצאו לגמלאות- אצל גברים נקבע גיל הפרישה ל-67 ואצל נשים ל-64. כיום כל אדם יכול לבחור את קרן הפנסיה שלו, כך שגם אם המעביד שלכם קבע לכם באיזו קרן פנסיה הוא ישקיע את כספי הפנסיה שמגיעים לכם, אתם יכולים לעבור לקרן אחרת על פי רצונכם. זכרו שקרן הפנסיה היא חשובה, כיוון שממנה תקבצו קצבה חודשית במשך שנים רבות, וייתכן שקצבה זו תהיה ההכנסה העיקרית שלכם באותן שנים.

קיימות קרנות פנסיה רבות, אשר מפעילות חברות הביטוח השונות, בתי השקעות וגורמים נוספים. לכל קרן יש את אופי הניהול שלה, ולאופי ניהול זה יש משמעות עבורך כמשקיע בקרן. כשמשקיעים בקרן פנסיה משקיעים לשנים רבות, ולכן כדאי לבחור את קרן הפנסיה לאחר התייעצות עם איש מקצוע או סקר שוק וקבלת מידע על הקרנות השונות.

קרנות הפנסיה מורכבות מכמה קצבאות שונות, שאותן מקבלים במקרים שונים. קצבת זקנה היא הבסיסית- וניתנת לאדם המבוטח החל מרגע שבו הוא יוצא לגמלאות ומפסיק לעבוד, ועד ליום מותו. לאחר מותו קצבת הפנסיה תהפוך לקצבת שאירים שבן או בת הזוג יקבלו. במקרה שיש ילדים מתחת לגיל 18 או לגיל 21 (תלוי בסוג הפנסיה), יקבלו השאירים את הקצבה. קצבה נוספת היא קצבת נכות, ואותה מקבלים במקרה שבו מגיעים למצב שבו אין אפשרות לעבוד מסיבות שונות ומגיעים למצב של אבדן כושר עבודה. אם לאחר זמן מה מחלימים וחוזרים ולעבודה הקצבה נפסקת, ואם לא מסוגלים מקבלים אותה עד גיל היציאה לגמלאות, ואז עוברים לקבל קצבת זקנה.

כמו לכל אפיק השקעות גם לקרן הפנסיה יש רמת סיכון. ישנן קרנות פנסיה שמנוהלות בשיטה שחושפת אותן לסיכונים רבים, ואם הסיכונים האלו יתבררו כלא משתלמים, הקצבה החודשית שתקבלו תהיה נמוכה יחסית, כיוון שבמהלך השנים הקרן נטלה סיכונים שלא השתלמו. כמו כן יש לדעת שהפנסיה ברוב קרנות הפנסיה היא הדדית- אם כל מבוטחי הקרן בריאים ולא מושכים כסף מהקרן- תקבל סכום גבוה יותר כשתצטרך או כשתצא לפנסיה, וההיפך- קרנות פנסיה שחברים בהן אנשים רבים שמושכים מהן סכומים (לדוגמה בגלל אבדן כושר עבודה), יגרמו לכך שסכום הפנסיה שתקבל יהיה נמוך יותר.

חשוב לבדוק את אופן ניהול ההשקעות של הקרן. ניתן לבחון את אופי ההתנהלות של בית ההשקעות הספציפי שאחראי על קרן הפנסיה שלך, את מנהל הקרן ועוד. כמו כן ניתן למצוא מידע ספציפי על קרנות הפנסיה השונות, וכך לדעת מהי מדיניות ההשקעה שלהן ולהעריך עד כמה הפנסיה שלך מושקעת באפיקים מסוכנים יותר או פחות.

אלמנט נוסף חשוב בקרנות פנסיה, הוא האופי שבו הן מקבלות מבוטחים חדשים. לכל קרן פנסיה התנאים וההנחיות שלה לגבי קבלה של מבוטחים חדשים, ומתן קצבאות למבוטחים. יש לבדוק שאותם אנשים שמקבלים מהקרן קצבאות הם אנשים שבאמת זקוקים וזכאים לאותן קצבאות. כל הנתונים האלו יוכלו לעזור לכם בבחירה של קרן פנסיה איכותית ואמינה, שתוכל לתחום לכם רבות בשנים עתידיות.

למידע נוסף בנושא פנסיה קרא את הדפים הבאים:

פנסיה | חיסכון פנסיוני | קרנות פנסיה | קופות גמל | קרנות השתלמות | ביטוח מנהלים | פנסיה חובה