קופות גמל

קופות גמל הן סוג נפוץ של השקעה, שמשמש פעמים רבות כחיסכון פנסיוני. קופת גמל היא מוצר פיננסי לכל דבר, שמנוהל בפיקוח של הממונה על שוק ההון, החיסכון והביטוח. קופות הגמל משקיעות במוצרים פיננסים שונים, ודרכן אנשים רבים יכולים להשקיע כספים ובתקווה בסופו של דבר לצאת ברווחים.

איך קשורות קופות הגמל לנושא הפנסיה? הקשר נובע מכך שכאשר משקיעים בקופות גמל, משקיעים לטווח ארוך מאוד. עד שנת 2006 השקעה בקופות גמל הייתה לשנים רבות, והיו שתי תחנות שבהן ניתן למשוך את הכספים- כאשר מגיעים לגיל הפרישה- 67 אצל גברים ו-64 אצל נשים, או לאחר שעברו 15 שנים מהיום שבו הצטרפתם לקופת הגמל. בשנת 2006 השתנה המצב ומאז יש תחנת משיכה יחידה- עם הגעת עמיתי הקופה לגיל שישים.

קופות הגמל מנוהלות על ידי הבנקים השונים ועל ידי בתי השקעה וחברות ביטוח. בגלל כל השינויים האלו, קיימות היום קופות גמל השונות באופיין ובאופי ההשקעות שלהן, כך שלפני שאתם משקיעים באחת מקופות הגמל, מומלץ לברר עליהן ולמצוא אחת שתתאים לכן. חשוב לזכור שבהשקעה שכזו, שהיא השקעה לטווח ארוך במרבית המקרים, גם הגב הכלכלי שיש לקופה הוא חשוב, ולכן יש לבחור בקופה שנשענת על בנק שאין עליכם, או על בית השקעה או חברת ביטוח יציבים ובעלי ניסיון ואמינות.

כל אדם שמשקיע בקופת גמל נקרא עמית. מכיוון שהמדינה תומכת ומעודדת השקעות למטרת פנסיה ולטווח ארוך, היא רוצה שאנשים ישקיעו גם בקופות גמל, ולכן נותנת הטבות שונות. לדוגמה, עמיתי קופות גמל נהנים מהטבות מס מיוחדות, ועוד. קופת הגמל משקיעה במוצרים פיננסים שונים- בשוק המניות, בשוק מטבע החוץ, באגרות רוב שונות ועוד, כך שלכל קופה תהיה התשואה הספציפית שלה, בהתאם להשקעותיה ורווחיה.

פנסיה היא דבר חשוב, ואם יש לכם סכום כסף שאתם יכולים להשקיע בקופת גמל, יהיה לכם ביטחון בכך שיש לכם השקעה נוספת שתקבלו קרוב לגיל הפרישה, כך שתוכלו להיות רגועים יותר. כיום אנשים מבינים שאת השנים האלו שלאחר הפרישה- כדאי להם להעביר בנינוחות כלכלית וללא דאגות מיותרות. עם עליית תוחלת החיים התקופה הזאת יכולה להגיע לשנים ארוכות, שניתן בהחלט ליהנות מהם ולבלות בהם יחד עם חברים ובני משפחה.

מכיוון שקופת גמל היא למעשה גוף פיננסי שמשקיע במוצרים פיננסיים שונים, כדאי לברר על קופות הגמל השונות ועל אופי ההשקעה שלהן לפני שבוחרים באחת מהן. לכל קופת גמל מקופות הגמל רמת סיכון שאליה היא שואפת. ישנן קופות גמל שנוקטות בגישה של רמת סיכון גבוהה, משקיעות יותר במניות ואפיקי השקעה אחרים שנחשבים למסוכנים יחסית, ויש קופות גמל שנוקטות בקווי השקעה סולידיים יותר, המשקיעות באגרות חוב למשל.

לפני שאתם  בוחרים קופת גמל, מומלץ לברר על רמת הסיכון שלהן, כמו גם לבדוק את גובה הסכום שתתבקשו לשלם על ניהול קופת הגמל. קופות גמל הן אפיק טוב להשקעה, כיוון שאתם יכולים להיות בטוחים שההשקעה הזאת סגורה, ותיפתח רק כשתגיעו לגיל 60, דבר שיכול להקנות תחושת ביטחון חשובה.

למידע נוסף בנושא פנסיה קרא את הדפים הבאים:

פנסיה | חיסכון פנסיוני | קרנות פנסיה | קופות גמל | קרנות השתלמות | ביטוח מנהלים | פנסיה חובה