קרנות השתלמות

קרן השתלמות היא סוג של תכנית חיסכון. כאשר הוקמו קרנות החיסכון הראשונות, המטרה שלכן הייתה להיות תכניות חיסכון זמניות למטרת לימודים והשתלמויות שונות- ומכן שמן של קרנות ההשתלמות. הקרנות האלו היו מיועדות לשכירים וגם לעצמאים. עם הזמן קרנות השתלמות הפכו לתכניות חיסכון לתקופה ארוכה יותר ממה שהיו בהתחלה.

קרנות השתלמות מציעות חיסכון בתנאים טובים, כיוון שהן כוללות הטבות מס שנותנת המדינה. מדוע נותנת המדינה הטבות מס לאנשים שמשקיעים בקרנות השתלמות? המדינה מעוניינת לעודד אנשים להשקיע בחיסכון לתקופה ארוכה ולטווח ארוך, ואחת הדרכים לעידוד השקעות אלו היא על ידי מתן הטבות מס לאנשים שמשקיעים בקרנות השתלמות, קופות גמל, קרנות פנסיה ואפיקי השקעה אחרים שמיועדים לטווח ארוך.

כדי שאדם יוכל להשקיע בקרנות נאמנות, על המעביד שלו להסכים לכך, ואז חלק כלשהו ממשכורת העובד יעבור לאותה קרן השתלמות. לרוב המעבידים אין התנגדות לביצוע של ההעברה הזאת. ישנם מקומות עבודה שמציעים תוספת שכר במידה שהיא תופרש לקרנות השתלמות, והדבר כדאי ומשתלם מאוד. כמו כן, לעתים כדאי להפריש את הסכום לקרנות השתלמות, כדי לקבל הטבות מס שונות שיכולות לתרום למשכורת שלכם ולשיעורי המס שאתם משלמים.

גם אם אתם עצמאיים אתם יכולים להצטרף לאחת מקרנות ההשתלמות. ישנם תנאים מסוימים לעצמאיים, ואם תשקיעו את הסכום הגבוה ביותר שמותר להשקעה בקרן נאמנות על פי החוק (7 אחוזים מההכנסה- עד ל-224 אלף ₪ בשנה), תקבלו הטבות מס רבות, שמהן בסופו של דבר תרוויחו כמה אלפי שקלים בכל שנה. (הדוגמה הזאת תקפה למקרה שבו מס ההכנסה שאתם משלמים הוא חמישים אחוזים מהכנסתכם). לעצמאיים מומלץ להתייעץ ולקבל מידע על השקעה בקרנות נאמנות ועל הטבות המס שתוכלו לקבל, כדי שתוכלו לחשב ולדעת בדיוק מה כדאי לכם לעשות.

לקרנות השתלמות מעבירים סכום כסף קבוע בכל חודש, כך שעם הזמן הולך ומצטבר שם סכום כסף לא קטן. מתי אפשר למשוך כסף מקרנות ההשתלמות? לאחר שלוש שנים מהיום שבו התחלתם להפריש סכומי כסף חודשיים לקרן ההשתלמות, אתם יכולים למשוך כסף למטרה של לימודים, ולא תתבקשו לשלם מס על הסכום הזה. אם אתם גברים מעל גיל 67 או נשים מעל גיל 62, תוכלו למשוך כסף לכל מטרה שתרצו ולא אך ורק עבור לימודים.

לאחר שעברו שש שנים מהיום שבו התחלתם להפריש סכומי כסף לקרן ההשתלמות, תוכלו למשוך כספים לכל מטרה, ללא תנאים או תשלומי מס מיוחדים. בגלל ההטבות הרבות והתנאים הטובים שנלווים לקרנות השתלמות, אנשים רבים משקיעים בהן ורואים בהן תכניות חיסכון לכל דבר.

אם לדוגמה אתם יודעים שעוד מספר שנים תרצו להתחיל ללמוד, אם יכולים להתחיל להפריש סכומים לקרן השתלמות, שתצבור ריבית ורווחים, ובעוד כמה שנים תוכלו למשוך ממנה את הכספים ולהשתמש בהם כתשלום עבור הלימודים שלכם. מחשבה עתידית מחושבת כזאת, היא מחשבה כלכלית חכמה מאוד, ונובעת מתכנון פיננסי הגיוני, יעיל ואפקטיבי. קרנות השתלמות הפכו בשנים האחרונות לאפיק השקעות כדאי ורווחי למדי, כך שיש לקחת גם אותן בחשבון.

למידע נוסף בנושא פנסיה קרא את הדפים הבאים:

פנסיה | חיסכון פנסיוני | קרנות פנסיה | קופות גמל | קרנות השתלמות | ביטוח מנהלים | פנסיה חובה