הלוואות לעובדי מדינה

הלוואות לעובדי מדינה, הם הלוואות משתלמות ביותר, הניתנות לקהל אוכלוסייה המועסק כעובדי מדינה או שפרש לגמלאות משירות המדינה. הלוואות אילו, ניתנות בריביות נמוכות במיוחד, מכיוון שאוכלוסיה זו נחשבת כבעלת מקור הכנסה ופנסיה מובטחים, ולפיכך נמצאים בסיכון נמוך לאי עמידה בהחזרי תשלום ההלוואה. המדינה, רואה במתן הלוואות לעובדי מדינה, כדרך לתגמל את עובדיה.

ממי אפשר לקבל הלוואות לעובדי מדינה?
הלוואות לעובדי מדינה ניתנות כיום, על ידי בנק דיסקונט שזכה במרכז משרד האוצר, וזאת לאחר שעד לסוף שנת 2007 היה זה בנק יהב שסיפק את מכלול השירותים הבנקאיים וכן העניק הלוואות מסובסדות לעובדי מדינה. עם זאת, עובדי מדינה זוכים לתנאים מועדפים בכל בנק אליו יפנו, וסבירות גבוהה כי גם אם תבחרו לקבל שירותים בנקאיים ממוסדות אחרים, תזכו לתנאים מיוחדים, אם כי, לא זהים למה שיציע לכם הבנק שזכה במכרז משרד האוצר והינו הספק הבלעדי של השירותים הללו עד שנת 2015.

אילו הלוואות לעובדי מדינה מסובסדות?
עובדי מדינה, נהנים מהלוואות מסובסדות לרכישת דירה, הלוואה לרכישת רכב, הלוואה לצרכים משפטיים, הלוואה לצרכי תשלום שכר לימוד, הלוואה לבר מצווה לבן, הלוואה לרישום הורה לבית אבות, ועוד הלוואות לצרכים שונים המתעדכנות מדי פעם ומוצעות על ידי הבנק. הלוואות לעובדי מדינה אלו, ניתנות לאוכלוסיית עובדי המדינה בריביות נמוכות משמעותית מהריביות המוצעות על ידי הבנקים במשק, מה שמפחית את ההחזרים על ההלוואה, מוזיל את עלות ההלוואה, ומאפשר לעובדי המדינה להחזירה בזמן קצר יותר.
מה כדאי לדעת לפני שאתם לוקחים הלוואות לעובדי מדינה?
עם כל זאת שהלוואות לגמלאי ועובדי מדינה, הינן נוחות ואטרקטיביות ביותר, יש לבדוק מספר נקודות לפני החתימה על מסמכי ההלוואה:

  1. בטרם עזיבתכם את הבנק בו אתם מתנהלים, למעבר לבנק דיסקונט, על מנת לקבל את התנאים המשופרים המוצעים לעובדי מדינה, רצוי לבדוק עם הבנקאים שלכם, האם יוכלו להשוות את התנאים המוצעים לכם בבנק דיסקונט או לפחות להציע אלטרנטיבות אטרקטיביות על מנת שלא תעזבו. לעיתים, שווה במיוחד להישאר בבנק בו אתם מנהלים את החשבון באופן סדיר, ולו רק בגלל וותק חשבון העובד ושב שלכם.
  2. בדקו את יכולות ההחזר שלכם טרם נטילת ההלוואה. עם כל האטרקטיביות והעובדה שהלוואות לעובדי מדינה הינן זולות יותר, יש לעמוד בהחזרי ההלוואה. ולפיכך, חשוב שתוודאו כי אתם אינכם מתפתים לקחת את ההלוואה בגלל הנוחות שהיא מציעה, אלא חשבו את  ההחזרים לעומת ההוצאות שלכם וודאו כי ההחזר החודשי לא יעלה על עשרים וחמישה אחוזים מסך ההכנסות שלכם.
  3. חשוב לדעת כי בנקים אחרים מציעים מגוון מוצרי אשראי ותנאים ייעודיים לעובדי מדינה מלבד הלוואות לעובדי מדינה. בנקים גדולים ומבוססים, מחזרים בקביעות אחרי לקוחות העובדים בשירות המדינה מכיוון שאילו נחשבים ללקוחות טובים ויציבים. רצוי שתבררו עם הבנקים האחרים אילו תנאי הלוואה הם מציעים לכם, ותשקלו לקחת מוצר אשראי רק כאשר בדקתם את כל האפשרויות המוצעות מסביב, והחלטתם על ההלוואה המתאימה והנוחה ביותר לכם.