הלוואת בלון

במציאות הכלכלית של היום ישנו צורך גובר במוצרי אשראי עם גמישות מרבית ברמת ההחזרים. הלוואות אחדות עונות על הצורך בגמישות שכזאת ומספקות ללווה מרווח נשימה בתשלום ההחזרים. הלוואת בלון, מאפשרת תשלום ריבית, או העדר תשלום החזרים במהלך תקופת ההלוואה, כאשר קרן ההלוואה משולמת במלואה בסוף תקופת ההלוואה, בתשלום אחד או בשני תשלומים. במידה ולא שולמה ריבית במהלך התקופה, תשולם הריבית בסוף התקופה יחד עם תשלום הקרן.

הלוואת בלון – למי היא אידיאלית?
הלוואת הבלון, נקראות גם בשם "הלוואות גישור" או הלוואות גרייס", הינן מוצר אשראי המכוון ללווה המעוניין לגשר על מחסור זמני בכסף, ואינו מעוניין לפרוס את ההלוואה לטווח ארוך. בקבלת הלוואת בלון, כמו גם במוצרי אשראי רבים אחרים, ישנה אפשרות לבחור את סוג ההצמדה, בין אם לריבית בנק ישראל או למטבעות זרים, וניתן גם לבחור האם להחזיר חלק מהקרן במהלך תקופת ההלוואה, לשלם את הריבית בלבד, או לא לבצע תשלומים בכלל, כמובן, בכפוף לתנאי הבנק למתן ההלוואה.

הלוואת בלון מציעה גמישות מקסימאלית ללווה, ומהוות גישור פיננסי המאפשר לו לקבל כסף באופן מיידי, ולהחזירו באמצעות סכום כסף אותו הלווה אמור לקבל במועד מאוחר יותר. הלוואה שכזאת מתאימה במיוחד ללווים שמודעים לכך שיקבלו סכום כסף בעתיד, בין אם מפירעון של קרן השתלמות, קופת גמל, תוכנית חיסכון וכדומה. וכך, במידה וזקוק לכסף מיידי, ואינו יכול להמתין לפירעון סכום הכסף המגיע לו, יוכל להיעזר בהלוואת בלון, עד שיתקבל סכום הכסף המדובר, ואז לכסות את קרן ההלוואה.

מה חשוב לדעת בתהליך לקיחת הלוואת בלון?
ישנם מספר אלמנטים אותם יש לשקול בבואכם לקחת הלוואת בלון:

  1. על מנת לתכנן בקפידה את ההתנהלות הכלכלית שלכם ואת יכולת החזר ההלוואה שלכם, טרם נטילת ההלוואה, בררו מהו הסכום שבוודאות תקבלו בסוף התקופה, וכן את התאריך המדויק בו אמור להיכנס הכסף לחשבונכם. הלוואות בלון, הינן הלוואות שכאשר נלקחות יש להסתמך אך ורק על סכומי כסף שיתקבלו בחשבונכם בוודאות, מה שמצריך הערכות כלכלית בהתאם, על מנת שלא יקרה מצב בו לא תוכלו להחזיר את ההלוואה שנטלתם.
  2. בדקו את רמת ההחזרים הרצויה לכם. ישנו מגוון של הלוואות בלון המוצעות. יש לוודא כי אם בחרתם שלא לשלם את הריבית, לא תשלמו ריבית גבוהה יותר בסוף התקופה, וכן, האם רלוונטי לגביכם לשלם חלק מקרן ההלוואה במהלך תקופתה כדי להימנע מהחזר גדול בסוף התקופה. גם בהלוואות הבלון בהן משולמת הריבית, יש חשיבות יתרה לבדיקת מועדי תשלום הריבית, בין אם מדי חודש אם מדי רבעון, ולהתאימה למאזן ההוצאות האישי שלכם.
  3. הלוואות בלון מסוימות הינן הלוואות בהן נדרש שעבוד של נכס כנגד מתן הלוואת הבלון. בין אם הבנק ביקש כתנאי את שעבוד קרן ההשתלמות, תכנית חיסכון או קופת גמל שלכם, יש לבדוק בקפידה את תנאי השעבוד, טרם לקיחת ההלוואה וכן לקרוא את כל האותיות הקטנות בהסכם ההלוואה, על מנת למנוע אי נעימויות