פנסיה חובה

בשנת 2008 נכנס לתוקף חוק שנקרא חוק פנסיה חובה, שקבע כי עובדים צריכים לקבל הפרשות של פנסיה מטעם המעסיקים שלהם בתור חובה ולא בתור הטבה. כלומר- אם עד אז עובדים שהיו מקבלים מהמעסיקים שלהם סכומי כסף חודשיים שמופרשים לתכנית חיסכון פנסיונית בתור הטבה, הרי שמאותו רגע ההטבה הזאת הפכה לחובה. המטרה היא כמובן שלכל אדם תהיה תכנית פנסיה, שתעזור לו לאחר שיפסיקו לעבוד וייצא לגמלאות, וכך לא יצטרך להתלות על אנשים אחרים או במקרים מסוימים על המדינה על ידי קצבאות שונות.

כאשר נחקק החוק, הדבר שינה את הביטוח שמקבלים כמיליון עובדים. לעובדים שכבר הייתה להם תכנית פנסיה הדבר לא שינה, אך למי שלא היה- החוק שינה מאוד ושיפר את תנאיהם והעתיד הכלכלי שלהם. כדי לקבל פנסיה מטעם חוק פנסיה חובה, יש כמה תנאים שבהם צריך לעמוד, ביניהם: גיל מינימאלי של 20 לאישה ו-21 לגבר, וגיל פרישה מקסימאלי כלשהו, עובד שאין לו תכנית פנסיה קודמת. לאחר מכן נחקקו תקנות בנוגע למינימום חודשי העבודה שעובד צריך לבצע לפני שהוא מתחיל לקבל הפרשות לפנסיה- כשהמספר העדכני עומד על שישה חודשי עבודה, למעט אדם שעבר לעבודה אחרת לאחר שבעבודה הקודמת שלו כבר הייתה לו תכנית פנסיונית. אדם כזה יקבל את ההפרשה החל מיום העבודה הראשון שלו בעבודה החדשה.

אם אין לכם תכנית פנסיה ואתם מתחילים עבודה חדשה, דעו שאתם יכולים לבחור בין קרן פנסיה לבין קופת גמל. מומלץ לשוחח עם אדם שמבין מעט בתחום לפני קבלת החלטות, כיוון שיש לכם שישים ימים מהיום שבו התחלתם לעבוד כדי ליידע את המעביד שלכם על ההעדפה שלכם והבחירה שלכם בין קרן פנסיה לקופת גמל. אם לא תודיעו לו, הוא יפריש את סכומי הכסף לקרן פנסיה, כחלק מחוק פנסיה חובה. גם במקרה כזה תוכלו בהמשך לעבור לגורם פנסיוני אחר, בתנאים מסוימים.

חוק פנסיה חובה הוא חוק חשוב, ששינה את העתיד הכלכלי למיליון עובדים בישראל. על ידי חקיקת החוק, אותם מיליון אנשים יכולים להיות רגועים למדי, ולדעת שהם יקבלו קצבת זקנה לאחר שיפרשו לגמלאות, שבן או בת זוגם יקבלו קצבת שאירים במקרה שבו הם ימותו, ושאם חלילה יקרה להם משהו והם ייאלצו להפסיק את עבודתם, הם יקבלו קצבת נכות שתאפשר להם להמשיך לחיות ולהתנהל כשורה.

הפנסיה נראית לרובנו כמו משהו רחוק מאוד, אך הזמן עובר מהר, ואם לא שמים לב מגיעים לגיל פרישה ללא פנסיה, או ללא פנסיה איכותית וחבל. השנים האלו יכולות להיות שנים נעימות, וכדאי לדאוג שנוכל להמשיך לחיות בהן ברמת החיים שאליה התרגלנו. אנשים רבים מגיעים לגיל זקנה ללא חסכונות ונאלצים להתקיים מסכומים קטנים מאוד של הביטוח הלאומי וכדומה. על ידי תכנית פנסיה, ועל ידי חוק פנסיה חובה, מבטיחה המדינה שאנשים מעטים יגיעו למצב כזה, ושרוב האנשים יוכלו להמשיך לחיות בכבוד ובצורה נעימה וראויה. אם יש לכם שאלות לגבי תכנית הפנסיה שלכם, או שאינכם בטוחים שהמעסיק שלכם אכן מפריש סכומי כסף חודשיים, בדקו זאת בהקדם האפשרי.

למידע נוסף בנושא פנסיה קרא את הדפים הבאים:

פנסיה | חיסכון פנסיוני | קרנות פנסיה | קופות גמל | קרנות השתלמות | ביטוח מנהלים | פנסיה חובה