פיקדון שקלי

לפני שנרחיב בנושא פיקדון שקלי עלינו קודם כל לדעת מהו הפיקדון השקלי. פיקדון שהינו שקלי הוא בעצם אפיק השקעה אשר דומה לחיסכון שקלי והוא מבוסס על התחייבותו של הבנק לשלם לאדם בעל הפיקדון הצמדה וריבית בהתאם לשקל.

בדומה לתוכניות חיסכון שונות, גם תוכנית הפיקדון השקלי מנוהלים על ידי חשבון בנק כאשר המטרה העיקרית לכך מובנת מאליה – להרוויח כסף. כמו כן, יש הבדל בין חיסכון ופיקדון וההבדל נעוץ במשך הזמן שכל אחד מהשניים לוקח. תוכניות חיסכון מנוהלות במשך זמן של שנים ואילו חשבון של פיקדון נועד לתקופות קצרות.

פיקדון שקלי ומידע חיוני:
כפי שציינו קודם לכן, פיקדון שהינו שקלי הוא בעצם תוכנית חיסכון לטווח קצר וזה בעקבות גובה הריבית הנמוכה שלו לעומת גובה ריבית בתוכניות חיסכון רגילות וכן גם ארוכות טווח.

שיעור הריבית שהבנק בעצם משלם לבעל הפיקדון משתנה בהתאם לאופי של החיסכון, כלומר, אם מדובר על פיקדון בתקופה ארוכה, הריבית תהיה גבוהה יותר מאשר פיקדון שנועד לתקופה קצרה יותר.

חשוב גם לדעת שישנם הבדלים (לעיתים משמעותיים מאוד) בין הבנקים השונים ועצותיהם מכיוון שכל בנק גובה עמלה שונה ויחד עם זאת גם מעניק ריבית בגובה אחר. רצוי מאוד לערוך השוואה מאוד מקיפה בכל הנוגע לתוכניות של הפיקדונות השקליים שמוצעות במספר בנקים על מנת למצוא את הפיקדון עם התנאים הטובים והמומלצים ביותר.

פיקדון שקלי ומסלולי הריבית
הריבית של הפיקדונות השקליים שונה לגמרי מפיקדונות אחרים (פיקדון דולרי וכד'). הרבית של פיקדון זה יכולה להיות משתנה או קבועה ותמיד היא תחושב על פי הבסיס של ריבית בנק ישראל. במידה ומדובר בריבית במסלול קבועה, אחוז הריבית יקבע מראש במועד של פתיחת הפיקדון. האחוז הוא למעשה פועל יוצא של ריבית בנק ישראל באותו זמן וכמעט ברוב המקרים מדובר על אחוזי ריבית נמוכים.

כמו כן, אחוז הריבית אשר הלקוח מקבל הוא אחוז נמוך יותר מריבית של הבנקים השונים במדינת ישראל מכיוון שכך הבנקים בעצם מרווחים על כל סוגי הפיקדונות של הציבור. ככלל חשוב לדעת שככול שסכום הפיקדון ומשכו גדולים יותר כך בעצם ניתן לקבל אחוזי ריבית הרבה יותר טובים.

פיקדון שקלי במסלולים של ריבית משתנים על בסיס הריבית של בנק ישראל. מסלול ריבית שמשתנה יכול להיות כדאי מעט יותר בתקופות בהם ישנן עליות ריבית צפויות, כמו למשל לאחר שישנם כל מיני משברים כלכלים או לחילופין לפני תקופות ידועות של צמיחה בשוק.

פיקדונות נפוצים:
במקרי פיקדונות שקליים ניתן למצוא שני מסלולי ריבית (כפי שציינו קודם לכן) ריבית משתנה וכמובן שגם ריבית קבועה. עם זאת, ישנם כמה סוגים נפוצים של פיקדונות שהינם שקליים אשר בנקים רבים מציעים לקהל לקוחותיהם., כמו למשל: פר"י – פיקדונות שקליים יומיים בעלי ריבית שהינה נמוכה אך מסגרת זו נחשבת כדאית מכיוון שניתן למשוך ממנה כל יום את הכסף. פר"מ – פיקדון עם ריבית משתנה ופק"מ – פיקדון קצר מועד. בפק"מ הריבית קבועה והיא מצורפת אל קרן אחת לשנה או לחילופין בכל תקופה של חידוש הפיקדון.

כמו כן, בהעדר ניסיון והבנה עמוקה בנושא, תמיד מומלץ להיוועץ עם אדם שמבין בנושא לעומק. יש לערוך סקר שוק אודות בעל המקצוע עמו אתם מעוניינים להתייעץ בנושא. יש לבדוק שאכן מדובר עם בנאדם עם ניסיון מעשי במקצוע, בנאדם שאין לו שום אינטרס שתערכו את הפיקדון השקלי בבנק כזה או אחר וכמובן שגם בנאדם שאיננו לוקח מחירים גבוהים מדי על כמה פגישות יועץ.