פיקדון מובנה

אז מהו למעשה פיקדון מובנה? ובכן, פיקדון מובנה הוא מכשיר פיננסי שנחשב כמכשיר מורכב והוא מאפשר לבעל הפיקדון להשקיע כספים בשוק ההון לתקופה שמוגדרת מראש, על ידי כך ניתן להבטיח שכספי ההשקעה יהיו בעלי תשואה מוגדלת.

כמו כן, ניתנת אפשרות גם של פיקדון מובנה צמוד אל נכס בסיסי מסוים, כמו למשל: צמוד אל מדדי מנויות, מניות, צמוד אל מטבעות, סחורות (הן בעולם בכלל והן בארץ בפרט), סחורות וכולי. אם למשל נכסי הבסיס נמצאים במגמת עלייה, המשקיע יכול ליהנות מתשואה הרבה יותר גבוהה לעומת ריביות שמוצעות בפיקדונות אחרים.

מה שמייחד את הפיקדון המובנה הוא בכך שסכום ההשקעה מובטח למשקיע בתום התקופה, משמעות הדבר היא שבמידה וערכי הנכס ירדו – כספי ההשקעה של בעל הפיקדון יהיו מוגנים. עם זאת, חשוב מאוד לקחת בחשבון שבניגוד לפיקדונות רגילים אשר בהם הריבית כבר ידועה מראש, בפיקדון שהינו מובנה התשואה תלויה קודם כל בביצועי הנכס הבסיסי של הפיקדון.

יש לקחת בחשבון – שוק ההון הוא בעל פיקדונות מובנים אשר אינם כוללים הבטחה להחזרת הקרן אך עם זאת מציעים סיכוי תשואה גבוהים במיוחד. פיקדון מובנה מתאים מאוד למשקיעים אשר מוכנים להיחשף לרמת סיכון גבוהה יותר בתמורה לרווחים גדולים יותר וכן גם משתלמים יותר.

פיקדון מובנה – יתרונותיו.
רגע לפני שאנו עוסקים ביתרונות של הפיקדון המובנה, קודם כל בואו נברר היכן ניתן לרכוש אותו? ובכן, ניתן כיום לרכוש סוגים שונים של פיקדונות מובנים ואלו מוצעים לרכישה על ידי בתי השקעות שונים ובנקים. על ידי גופים אלו ישנה אפשרות לרכוש פיקדונות שהינם מובנים אפילו מבתי השקעות ובנקים מחוץ לארץ. חשוב לזכור שכמו בכל השקעה, רגע לפני שמחליטים על רכישת הפיקדון חשוב להתייעץ עם אדם שמתמחה בתחום שוק ההון.

אז אילו יתרונות יש בפיקדון מסוג פיקדון מובנה?

  • חיסכון – בניגוד לכל מיני מכשירים פיננסים אחרים שקיימים, רכישה של הפיקדון המובנה איננה כרוכה כלל וכלל בעמלה של קנייה, בעמלה של דמי שירות או בעמלת מכירה.
  • גיוון השקעה – פיקדון מובנה מאפשר למשקיעים להיחשף לשווקים בינלאומיים מחוץ לארץ.
  • השקעה מינימאלית – ניתן לרכוש תעודה של פיקדון מובנה בסכומים קטנים, בהשוואה כמובן להיקפיי ההשקעה אשר נדרשים במוצרים הפיננסים המגוונים שיש בתוך שוק ההון.
  • תשואה – קיים סיכוי גדול להשיג תשואה גדולה יותר לעומת ריביות שהינן נמוכות אשר מוצעות בתוך מסגרת של פיקדונות רגילים בבנקים שונים ברחבי הארץ.
  • שקט – קרן זו מבטיחה למעשה למשקיע שדמי ההשקעה שלו יוחזרו לו בתום תקופת הפיקדון לא חשוב מה. בדיוק לשם כך, פיקדון שהינו מובנה נחשב לאחד המוצרים הפיננסים הסולידיים שמתאימים ככפפה ליד לבעלי אופי מעט יותר זהיר.

מה לבדוק טרם רכישת הפיקדון?
כאמור, אי אפשר פשוט להיכנס אל בנק מבלי לבדוק דברים (עם יועץ שמתמחה בשוק ההון ואין לו שום אינטרס להכניסכם אל בנק כזה או אחר). ישנם מספר פרמטרים אותם חשוב לבדוק לפני שמקבלים החלטה אודות ההשקעה של הפיקדון המובנה.

  • נכסי בסיס – חשוב לבדוק מראש מה הם נכסי הבסיס של הפיקדון (מטבעות, סחורות, מניות, שערי חליפין וכולי).
  • תקופת הפיקדון – כמעט רוב הפיקדונות הסגורים הם למעשה "השקעה סגורה". המשמעות של הדבר היא שבלתי ניתן לפדות את הכספים של השקעה רק כאשר התקופה של ההשקעה מגיעה לסיומה. בדיוק לשם כך יש לבדוק מראש כמה זמן היא תקופת הפיקדון וכן גם לברר האם ישנן נקודות יציאה שבהן לא תשלמו קנס.
  • זמן – מאחר שהשקעה זו איננה נזילה רצוי שתקופת הפיקדון לא תהיה ארוכה מדי.