פיקדון דולרי

אתם בוודאי מכירים את העדכונים הקבועים מהבורסה: שער הדולר מתחזק, נרשמו ירידות חדות, בסוף היום נרשמו עליות חדות, קרנות הנאמנות בשוק המט"ח גדלו וכדומה. בשל חוסר היציבות בבורסה אנשים רבים שואלים האם כדאי בכלל להעביר את ההשקעות השונות לדולר? כמעט רוב המומחים נותנים את אותה התשובה – לא.

במשך שנים על גבי שנים הניב הדולר תשואה שהינה נמוכה בצורה משמעותית מאפיקי השקעה אחרים. עם זאת, תמיד ממליצים לבעלי  התחייבויות במט"ח להתגונן מפני עלייה בדולר. אם לדוגמא רכשתם רכב/ דירה או אפילו תכננתם טיול אל חוץ לארץ רצוי מאוד להצמיד את התשלום לשער הדולר.

פיקדון דולרי – מידע נוסף
בבנקים השונים בארץ ניתן למצוא עצות לפיקדונות צמודי דולר וכן גם פיקדונות רבים נקובים בדולר. אז מהי היא בעצם הבעיה של הפיקדונות צמודי הדולר? ובכן, הבעיה שלהם היא בכך שיש להם עמלה של כ- 0.2% הן במכירה והן ברכישה. בפיקדונות קצרי טווח סכום העמלה נמוך יותר מגובהה הריבית. לדוגמא: בבנק שנחשב כגדול תקבלו בפיקדון על סך של חמישים אלף בריבית של 0.35%

ניתן למצוא בנקים שמציעים פתרונות מעולים כמו: פיקדון דולרי ללא שום עמלות החל מתקופה שבין שבוע לשנה בסכומים של חמישים אלף ש"ח ומעלה. פיקדונות אלו מיועדים אך ורק ללקוחות של הבנק. בעקבות פיתרון זה, אם תיקחו הלוואה של כ-500 אלף ש"ח (סכום שנלקח על ידי לקוחות בנק רבים שמעוניינים לרכוש דירה) תוכלו לחסוך כ- 2,000 שקל של עמלות.

פיקדון דולרי בשוק המט"ח.
לפני שאנו מדברים על פיקדון דולרי בתוך שוק המט"ח בואו נדבר על איך בכלל סוחרים בשוק זה. בשוק המט"ח ניתן להשקיע בכל מטבע וכן גם בהרבה מאוד אפיקי השקעה. אפילו רכישה של דולרים בתמורה לשקל בודד, נחשבת כפעולת מסחר בשוק המט"ח. כמו כן, על מנת לסחור במט"ח אין כל צורך בכסף נזיל, ניתן לסחור בשוק זה בדיוק כפי שסוחרים במניות על ידי ביצוע של הפעולות באמצעות יועץ השקעות.

אחד מאפיקי ההשקעות במט"ח נעשה על ידי פיקדון דולרי – הפקדה באמצעות פיקדון דולרי נעשית כאשר הוסכם בעצם צמוד לדולר. לצורך העניין וערכו של הדולר יעלה – סכום הכסף בפיקדון, בשקלים, יעלה. כמו כן, אם הדולר יהיה במגמת ירידה כך הסכום בחשבון ירד. חשוב לדעת שישנם סוגים שונים של פיקדונות וכן גם חסכונות אשר צמודים אל הדולר וההבדלים בניהם באים לידי ביטוי ברמת הנזילות והחיסכון, בעמלות של המכירה והקנייה של מטבע החוץ וכדומה.

כמו כן, אם אין לכם ולו שמץ קטן של מושג בתחום הכלכלה (הכוונה היא לשוק המט"ח פיקדון שהינו דולרי, פיקדונות באופן כללי, מניות וכולי) הרי שתמיד מומלץ להתייעץ עם אדם מקצועי שמבין ועוסק בתחום מספר שנים (חשוב שלאדם זה יהיה ניסיון בתחום). חשוב לחפש אחר אדם עם המלצות, אדם שעבד במוסד פיננסי כלשהו ואדם שאין לו בעצם שום אינטרס אישי על מנת שתערכו פיקדון שהינו דולרי (או בכלל פעולה כלשהי) בבנק כזה או אחר. כמו כן, ערכו השוואת מחירים בין אנשי המקצוע בכדי להשיג את בעל המקצוע ההוגן והמשתלם ביותר הן מבחינת מחיר והן מבחינת ידע.