צרכנות נבונה

בימינו, כשהמצב הכלכלי הוא לא פשוט, מומלץ לאנשים לנהל צרכנות נבונה בכל הקשור להוצאות ולהכנסות שלהם. מומלץ להיות מחושבים, לאזן את התקציב המשפחתי ולנסות לחסוך בדרכים שונות. תתפלאו לדעת כמה תוכלו לחסוך אם תפעילו שיקול דעת, ואם תעקבו אחרי הוראות וטיפים שניתן למצוא במקומות שונים. אם אתם נמצאים במצב כלכלי לא טוב, במינוס בבנק או במצב שבו ההכנסות וההוצאות שלכם זהות, מומלץ לכם לנסות לבצע צרכנות נבונה בכל הקשור להוצאות שלכם- הקבועות וגם המזדמנות.

איך תבצעו צרכנות נבונה? ראשית חשוב לדעת על מה אתם מוציאים כסף. נסו לערוך רשימה חודשית במשך כמה חודשים, ובה לפרט את כל ההוצאות שלכם- באשראי, במזומן ובהוראות קבע אם יש לכם. שמרו את הקבלות של רכישות המזון שלכם, כדי שתוכלו לבצע השוואות בין רשתות הסופר שבהן אתם נוהגים לקנות. סעיף המזון הוא סעיף גדול מאוד שלרוב נוגס בנתח לא קטן מההכנסות המשפחתיות.

זכרו שיש הוצאות שאין לכם שליטה משמעותית עליהם- כמו שכר הדירה שאינכם יכולים לשנות בדרך כלל באמצע השנה, תשלומים עבור שכר לימוד לגנים ובתי ספר ותשלומי ארנונה. אך יש הוצאות רבות שאתם יכולים להקטין- גם תשלומים קבועים של האינטרנט והכבלים לדוגמה- הם תשלומים שניתן להקטין. שוחחו עם החברות שנותנות לכם את השירותים האלו ובדקו האם הן מוכנות להציע לכם הנחה או הטבה, או לחילופין בדקו את החבילות שמציעות חברות מתחרות. ההפרשים יכולים להסתכם באלפי שקלים בכל שנה.

הנה כמה טיפים לדוגמה, שיעזרו לכם לנהל צרכנות נבונה בבית ובתקציב המשפחתי:  מומלץ לבצע קניות לבד ללא הילדים- מחקרים הראו שכאשר הולכים לקניות מזון עם ילדים קונים עד כ-20 אחוזים יותר מאשר אם הולכים בלעדיהם. שמרו את הבילוי איתם למקרים אחרים, ואת הקניות בצעו בעצמכם, בצורה מהירה ויעילה. כמו כן, מומלץ להימנע ככל האפשר מתשלומים מרובים על קניות. זכרו שהריבית שאתם משלמים על פיצול תשלומים עשויה להגיע למאות שקלים בשנה.

טיפ נוסף מתייחס לנושא המבצעים בסופר ובקופה- אל תתפתו לקנייה של מוצרים שאין לכם צורך בהם, אם מדובר במוצרים שלשם קבלת ההנחה יש צורך בקניית כמה מוצרים, או במוצרים שמוצעים לכם בקופה. אם לא כתבתם ברשימה את המוצר- סביר להניח שאתם לא צריכים אותו. השוו בין הסופרים השונים- ניתן לבצע השוואה על הסל הבסיסי שאתם קונים ולראות האם יש סופר שבו הקנייה משתלמת יותר.

ההוצאות השוטפות על מוצרים לילדים הן רבות, ומומלץ לבצע אותם בצורה של צרכנות נבונה- בצעו השוואה ונסו לחשוב מה הדברים שאתם צריכים ואינכם יכולים לוותר עליהם. קיימים באינטרנט אתרים שבהם ניתן לראות את המבצעים השבועיים ברשתות הסופר והפארם השונות. כך למשל בנושא חיתולים- שהוא סעיף גדול מאוד בהוצאה בשנות חייו הראשונות של הילד, תוכלו למצוא מבצעים. כדאי לרכוש כמה חבילות במבצע ולאחסן אותן, אך לשמור על הגיון בנושא הזה ולא למלא את הבית בעשרות חבילות חיתולים. צעצועים הם דבר יקר מאוד- אך ישנן חנויות שמחזיקות את אותם המותגים במחירים נמוכים יותר. אלו רק כמה מהטיפים הרבים שניתן ליישם וכך להגיע לצרכנות נבונה.