בנקים

מהו בנק? בנק הוא מוסד פיננסי, שמקבל כספים ממקורות שונים- מאנשים פרטיים, מחברות ומתאגידים, ונותן להם הלוואות ושירותים פיננסיים אחרים. ניתן לחסוך ב בנקים ולקבל ריבית, או לקבל הלוואות ולשלם ריבית. ישנם סוגים שונים של בנקים- בנק מרכזי שיש לכל מדינה, בנקים מסחריים, בנק השקעות, בנק משכנתאות ועוד. בישראל פועלים כ-16 בנקים מסחריים, 4 בנקים זרים, 3 בנקים המתמחים במשכנתאות, 2 מוסדות כספיים ו-2 חברות שירותים שיתופיות. כל אלו נחשבים לבנק מסוג כזה או אחר, והם נתונים לפיקוחה של יחידת הפיקוח של הבנקים.

שני הבנקים הגדולים בישראל הם בנק הפועלים ובנק לאומי, שיחד שולטים במרבית מהפעילות הבנקאית שמתבצעת בישראל. שאר השוק מתחלק בעיקר בשלושה בנקים נוספים- בנק דיסקונט, בנק מזרחי טפחות והבנק הבינלאומי- שבבעלותו גם בנק פועלי אגודת ישראל, בנק אוצר החייל ובנק מסד. כל חמשת הבנקים האלו נסחרים בבורסה לניירות ערך בתל אביב כחברות ציבוריות.

כיצד מרווחים הבנקים? הבנקים מרווחים מהריבית שהם גובים על הלוואות וחשבונות שנמצאים במצבי מינוס, ומהעמלות הרבות שהם גובים. העמלות נגבות עבור שירותים שונים שנותן הבנק. לדוגמה שירות של משיכת כסף מהכספומט, שירות של ניהול חשבון הבנק, עמלות על עבודת פקידי הבנק, עמלות על קנייה ומכירה של ניירות ערך, טיפול במסמכי הלוואות ועוד.

העמלות מחושבות על פי העלות של אותן הפעילויות לבנקים, ולכן העמלות האלו מפוקחות, אך כמובן שלא ניתן להעריך את עלות הפעולות בצורה מדויקת. ישנן הוצאות שקשה להעריך כמו הוצאות כלליות שהבנק גובה עבורן חלק מהעמלות. לדוגמה הוצאות עבור פרסום, הוצאות עבור משכורות לכלל העובדים, הוצאות בלתי צפויות וכן האלה.

חשוב לדעת שאם אתם רוצים לפתוח חשבון בנק חדש, כדאי לכם לעשות סקר שוק בין הבנקים השונים. בדקו מהו גובה העמלות שיגבו מכם הבנקים השונים על הפעילויות, חשבו מהן הפעילויות העיקריות שתבצעו, ובדקו האם תוכלו לקבל הנחה על אותן עמלות. כמו כן, בנקים רבים מציעים הטבות שונות למצטרפים חדשים- חודשים ללא דמי ניהול לדוגמה, כרטיסי אשראי בתנאים טובים, פנקסי צ'קים חינם לשנה הראשונה, הלוואות בתנאים משתלמים ביותר ותכניות חיסכון בריביות גבוהות. אם אתם מעבירים משכורת חודשית קבועה בגובה מסוים, רוב הבנקים ישמחו מאוד לקבל אתכם כלקוחות חדשים.

כמו כן, שימו לב האם הבנק נמצא פיזית במקום שקרוב אליכם או שאתם מגיעים אליו בתדירות גבוהה. בנק שנותן לכם תנאים טובים אך נמצא רחוק וכדי להפקיד בו צ'ק לדוגמה תאלצו לנסוע במיוחד, יהיה כדאי מסיבות מסוימות אך לא נוח מסיבות אחרות. שקלו היטב את כל מה שמציע לכם הבנק, כיוון שבמרבית המקרים לא נוטים לעבור בנק במהירות ובקלות, ובדרך כלל נשארים באותו הבנק במשך שנים רבות.

אם אתם רוצים לקבל מידע נוסף, תוכלו לגלוש לאתרי האינטרנט של הבנקים השונים, ולקרוא על השירותים השונים שהם מציעים. לבנק ישראל, לדוגמה, יש אתר מפורט ויעיל ובו מידע על השטרות והמטבעות הפעילים בישראל, שערים עדכניים שונים, מידע על ההתפתחויות הכלכליות האחרונות ומידע שימושי נוסף.

למידע נוסף אודות בנקים קרא את הדפים הבאים:

בנקים | בנק הפועלים | בנק לאומי | בנק דיסקונט | בנק מזרחי טפחות | הבנק הבינלאומי הראשון